.

Rektör Korkmaz Burdur’un Nabzı Programında MAKÜ’yü Anlattı

28.07.2022

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Kanal 15 ekranlarında Bilal Karasakal’ın hazırlayıp sunduğu 'Burdur’un Nabzı' programının canlı yayın konuğu oldu.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in de katıldığı programda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz üniversite tercih sürecinde olan öğrencilerin merak ettiği sorulara cevap verdi.

Kılavuzda En Yüksek Öğrenci Sayısı Olan Üniversiteyiz

Rektör Korkmaz tercih kılavuzunun yayınlanması ve tercih sürecinin başlamasıyla birlikte öğrencilerin arayışa girdiğini ve MAKÜ’nün 67 lisans ve 103 önlisans programı ile kılavuzda en yüksek öğrenci sayısı olan üniversite olduğunu söyleyerek; “Bu anlamıyla Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi esasında bölgedeki büyük üniversitelerinden birisi haline geldi. Burdur'un geldiği aşamayı göstermesi bakımından da yaklaşık 175 bölüm ve programda öğrenci alımı noktasındayız. Üniversitemiz şu anda fiziksel alt yapısı itibariyle 1992 yılında kurulan üniversitelerden hiç birisinden geride değil. Net söyleyeyim, kampüs çalışmalarımızı tamamladık. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi merkez kampüsü için söylüyorum, ilçe kampüslerimizde de önemli alt yapıları oluşturuyoruz. Bucak’ta 2 ayrı kampüsümüz oluştu. Yine Gölhisar’da 2 ayrı kampüsümüz var. Ağlasun Meslek Yüksekokulu, Altınyayla, Tefenni, Çavdır gibi yine ilçe meslek yüksekokullarımızda ve Yeşilova'da birer kampüs ifade edebileceğimiz noktaya geldi. 

Turizm Okulu Oteli Konseptimiz Türkiye’de İlk Olacak

Yeşilova'da bu sene yine bizim tematik meslek yüksekokulu formatı içerisinde turizm okulu oteli konseptimiz bitmek üzere. Yeşilova’yı tercih edecek öğrencilerimiz için Türkiye’de örneği olmayan bir okuldan bahsediyoruz. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin birçok uygulaması modeli itibariyle örnekleri olmayan uygulamaları yapıyoruz. Ve bu turizm okulu oteli uygulamasına da ilk orada başlıyoruz. Otel içinde turizm okulu, yani öğrencimiz girdiği andan 24 saat işleyen bir sistemin içerisinde bir turizm faaliyeti. Aşçılık bölümü yemeğini çıkartacak, Turizm İşletmeciliği işletmeciliğini yürütecek, tur rehberliği de yine rehberlik hizmetleri anlamında bir otel işletmesinin içerisinde 365 gün boyunca katılacağı bir eğitim modeli var. Eğitim modelini de yeniden yapılandırıyoruz. Çünkü bu örnek Türkiye’de ilk olacak.” dedi.

Amacımız, Fotokopi Üniversitelerinden Çıkıp Özgün Bir Üniversite Modeli Olmak

Her ilçede farklı temalarda odaklandıklarını aktaran Rektör Korkmaz, “Burdur'un meslek yüksekokullarının tamamı bu temel üzerine odaklanmış durumda. Eğer bu projeyi YÖK kabul ederse, belki önümüzdeki günlerde isimleri de hızlıca değişerek artık tematik bir meslek yüksekokulu projesini Türkiye'de ilk gerçekleştiren üniversite haline geleceğiz. Çünkü biz bunun yapı değişimlerini gerçekleştirdik. Aday öğrencilerimiz açtığımız bölümlere bu bölümlerdeki bölümlerin birbirleriyle organik bağlılığına ve akademik olarak istihdam ettiğimiz alanındaki uzman akademisyenlere dikkat etsin. Net söylüyorum ve iddialı konuşuyorum. Yaptığımız en önemli şeylerden bir tanesi bir programı açarken o işin alanının uzmanı dışında oraya akademisyen koymadık. Tabi şuna çok dikkat ediyoruz. Yani biz piyasadan çok sinyaller alıyoruz, iş gücü piyasasının bu son dönemde yükselen trendlerine bakıyoruz. Şöyle diyeyim, mezun ettiğimiz bir öğrenciyi sadece Türkiye'de istihdam etmiyorsunuz. Öğrenci birazcık dil yeteneğini geliştirdiği anda yurt dışına gidiyor. Yurt dışında da istihdam imkanları olabilir. Onun için global düzeydeki yaptığımız analizlerde yükselen meslekler üzerinden ilerliyoruz. Bu okul ve programlarımızı açarken mutlaka alanında uzman meslek okulları için söylüyorum, sektör tecrübesi olan kişileri almaya çalışıyoruz. Meslek yüksekokullarında şu anda biz 3 + 1 modelini uygulamaya başladık. Öğrencinin 4 yarı yılı var. 3 yarıyılı öğrenci üniversitede 1 yarıyılı sektörde. 4 yıldır bunu merkez meslek yüksekokullarımızda uyguluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren ilçe meslek yüksekokullarında da bunu yaygınlaştıracağız. Bucak İşletme Fakültesinde 3 yıldır uyguladığımız 6 + 2 modelimiz var. Üniversiteler olarak birbirimizi biliyoruz artık birbirimize çok benziyoruz. Onun için tematik meslek yüksekokulu diyorum. İhtisaslaşan üniversite diyorum. Bölgesine yönelmiş üniversite diyorum. Bütün derdimiz şu, fotokopi üniversitelerinden çıkıp özgün bir üniversite modeli kurgulamaktan bahsediyorum.” İfadelerini kullandı.

Neden MAKÜ?

Öğrenciler neden Mehmet Akif Ersoy üniversitesini tercih etmeli? sorusunu yanıtlayan Rektör Korkmaz; “Öğrenci için programlarından ayıran ya da bizim kendimizi farklı kılmaya çalıştığımız farklılıklar dikkat çekiyor artık. Yani birbirine benzerlikler Uşak Üniversitesiyle, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile Bingöl Üniversitesi ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi birbirinin aynısı olmamalı. Biz buradan harekete geçerek esasında uygulamalı eğitim dediğimiz bir kavrama odaklandık. Uygulamalı eğitimden ne anlıyoruz? 3+ 1, 6+2, 7+1 bunun bir boyutu sadece az önce söylediğim gibi eğitimin bir kısmını sektörde yürütmek için odaklanmış programlara sahibiz.” dedi.

MAKÜ, Gençlerin Umudu

Öğrenciler için birçok avantajın olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz, Kariyer Okulundan da bahsetti. Rektör Korkmaz; “Kariyer ve sosyal gelişim programı diye üniversitenin içerisinde ikinci bir program geliştirdik. Bu programla 1- kişisel gelişim, 2- mesleki akademik bilgi gelişimi, 3-sosyal gelişimi içine alan birbiriyle bağlı öğrenciyi hangi okulda, hangi programda olduğuna bakmaksızın bir hedefe kilitleyip hayata hazırlama programı. Kendi bölüm ya da programı dışında MAKÜ Kariyer Okulundan mezun olan öğrencimizin ne iş kaygısı ne de çalışma kaygısı olmuyor. Bu belge ile iş bulmaları daha da kolaylaşıyor. Bunun yanında bizden mezun olsa da kariyer ve sosyal gelişim programlarına isterse devam edebiliyor. Geleceğin üniversitesiyiz. Birçok şeyi dijital ortamda yapmak için çalışmalar yapıyoruz. Tercihlerini yapan gençlere bizler umuduz. MAKÜ gençlerin umudu. Ağzımdan çıkan her ifadenin mutlak bir karşılığı vardır” ifadelerini kullandı.

MAKÜ, Önümüzdeki 10 Yılda İlk 10 Üniversite Arasına Girecek

“Tercih yapmak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken tek şey, okuduğu bölümü, mesleklerini sevmeleri açısından istedikleri bölümü yazsınlar” diyen Rektör Korkmaz; Üniversitenin altyapısının tamamlandığını, bundan sonra bilimsel gelişimlere önem verdiklerini, tecrübeleri sayesinde MAKÜ’nün Türkiye’de en iyi üniversiteler arasında yerini aldığını, önümüzdeki 10 yılda MAKÜ’nün ilk 10 üniversite arasına gireceğini vurguladı.

MAKÜ’nün Spor ve Turizm alanlarından bahseden Rektör Korkmaz; “MAKÜ’de Ünipark Alışveriş Merkezi Eylül ayında açılacak. Bölgenin en büyük kütüphanesi, sosyal donatılar, Kredi Yurtlar Kurumunun yatırımları ile 4.000 kişilik öğrenci yurdumuz, kapalı spor salonu, yüzme havuzu, Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesinin bazı branşlarının yer aldığı, alt katı derslik ve idari bölüm olan 15 bin kişilik bir stadyumumuz var. Bu stadyumun Türkiye’de başka bir örneği yok.

Üniversitemizde 2 ciddi odaklanmamız var. İlki Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi, diğeri ise sporcu kenti olma yolunda spor tesislerimiz. Bu iki alanda da öğrencilerimiz bizzat alanda akademisyenlerle çalışarak uygulamalı eğitim alıyorlar. Kendine sporda kariyer arayan öğrencilerin geleceği MAKÜ Spor Bilimleri Fakültesi. Sporcuların buluşma noktası diyebiliriz. Veteriner Fakültemizde de gerek uygulama olanaklarından gerek eğitim modeli, akademik altyapısı açısından çok iyi noktadayız. Hedefimiz bizden öndeki üniversitelerin önüne geçmek.” dedi.

MAKÜ’nün diğer önemli alanlarından da söz eden Rektör Korkmaz; “Diğer bir alanımız da Sanat Tasarım Fakültemiz. Alanında Türkiye’nin en iyisi. Türkiye’de sadece 2 üniversitede bulunan Çizgi Film ve Animasyon bölümü olan üniversitenin birisi biziz. Türkiye’de geçen yıl en yüksek puanla öğrenci alan Yazılım Mühendisliği programında Bucak Teknoloji Fakültemiz birinci oldu. Bucak Teknoloji Fakültesini ihtisas fakültesine dönüştürme çalışmalarımız devam ediyor. MAKÜ’nün birçok programında öğrencilerimiz ilkleri yaşayabilirler.


Burdur’un Yurt Sorunu Yok

Konaklama ve ulaşım konusuna da değinen Rektör Korkmaz; “Burdur’un yurt sorunu yok. Yeni açılan yurtlarımızla birlikte geçen yıl ülkemizde yaşanan konaklama sorununu Burdur olarak yaşamadık. Ulaşımda ise bir takım bazı aksaklıklar olabiliyor. Burdur Belediye Başkanımız ve Özel Halk Otobüsleri Kooperatifimiz ile koordineli çalışarak büyük bir sıkıntı yaşamıyoruz” dedi.

1500’e Yakın Nitelikli Yabancı Öğrenci

Erasmus programı hakkında da bilgi aktaran Rektör Korkmaz, “Öğrencilerimizi Erasmus+ programı kapsamında farklı ülkelere gönderiyoruz. Bunun yanında isteyen idari ve akademik personelimizi de yurtdışı çalışma programlarına gönderiyoruz. Şu an MAKÜ’de 1500’e yakın nitelikli yabancı öğrencimiz var.

Yeni Açılan Programlar

2022 yılında yeni açılan programları da açıklayan Rektör Korkmaz; “Bucak Teknoloji FakültesiBilişim Sistemleri Mühendisliği, Burdur Sağlık Hizmetleri MYO Ortopedik Protez ve Ortez, Tefenni MYO Spor Yönetimi, Gölhisar MYO’da İş ve Uğraşı Programı bölümleri açıldı. Bugüne kadar açtığımız bütün programlarda doluluk oranlarımız çok yüksek.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif’in İsmini Taşıyor Olmanın Gururu ve Bilincindeyiz

MAKÜ’lü olmanın ayrı bir sorumluluğu var diyen Rektör Korkmaz; “Mehmet Akif Ersoy isminin ağırlığını taşıyan bir üniversiteyiz. Mehmet Akif’in eserlerini, Safahatını, misyonunu taşıyan bir üniversiteyiz. Mehmet Akif çalışkan ve üreten insanları severdi. Tabi ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliğini ve misyonunu unutmuyoruz. Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerliyoruz. Mehmet Akif’in ismini taşıyor olmanın gururu ve bilincindeyiz. Bu sene 5. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Ödülleri Törenimizi yapacağız. Uluslararasında da ismimizi duyuruyoruz. Böyle güzel bir devletin bir üniversitesi olarak devletimizin hamalıyız” dedi.

Burdur’u Değiştiriyor, Geliştiriyoruz

Akademisyen sayısının 1.000’i aştığını söyleyen Rektör Korkmaz; “Göreve geldiğimizde 1.000 akademisyen bir şehri değiştirir demiştik. Bugün gelinen noktada toplamda 1.068 akademisyenimiz var. Ve biz Burdur’u hem hayvancılık alanında hem de spor turizmi alanında değiştiriyoruz, geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABERLER

 • MAKÜ’de Embriyo Üretimi ve Transfer Kursu Düzenlendi | 03.12.2022
 • MAKÜ URAP Dünya Sıralamasında 373 Basamak Yükseldi | 30.11.2022
 • MAKÜ HAYTEKFEST’e Hazırlanıyor | 28.11.2022
 • MAKÜ Spor 0 - Anadolu Üniversitesi 1 | 28.11.2022
 • MAKÜ Çiftçi Eğitimlerine Tüm Hızıyla Devam Ediyor | 27.11.2022
 • Rektör Korkmaz’dan Sırbistan’a Ziyaret | 22.11.2022
 • İşimdeyim Güvendeyim Projesinin Maden Sektörü Eğitimleri Başladı | 11.11.2022
 • "Milli Ağaçlandırma Günü"nde MAKÜ’de Fidanlar Toprakla Buluşturuldu | 11.11.2022
 • Burdur’lu Gençler, “Doğru Seçimler Mutlu Yarınlar Projesi” Kapsamında Kariyer Seçimi Konusunda Bilgilendirildi | 11.11.2022
 • MAKÜ’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma Konseri Düzenlendi | 11.11.2022
 • Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk MAKÜ’de Anıldı | 10.11.2022
 • MAKÜ Burdur’un Sağlıkla İlgili Hayallerine Yeni Bir Kapı Aralıyor | 18.10.2022
 • TEKNOFEST Birincisi Ekip, Ödülünü Rektör Korkmaz’a Takdim Etti | 19.09.2022
 • MAKÜ Öğrencilerinden Yeni Bir Gurur Tablosu Daha | 29.09.2022
 • MAKÜ Çiftçi Okulu Tarafından Kuşbaba Köylülerine Eğitim Verildi | 29.09.2022
 • MAKÜ Hayvancılık Teknolojileri Festivaline Hazırlanıyor | 29.09.2022
 • MAKÜ’de Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi | 03.10.2022
 • DEİK Başkanı Olpak’tan Rektör Korkmaz’a Ziyaret | 04.10.2022
 • Salda Geri Dönüşüm Çevre ve Sanat Çalıştayı Başladı | 06.10.2022
 • MAKÜ’de Kurulacak Kuluçka Merkezi ile Hayvancılık Alanındaki Çalışmalar Ticari Hayata Kazandırılacak | 06.10.2022
 • MAKÜ’de 21. Yüzyıl Becerileri Öğrenci Çalıştayı Gerçekleştirildi | 10.10.2022
 • MAKÜ’lü Bilim İnsanları Avrupa Kütleçekim Gözlemevinde İncelemelerde Bulundu | 10.10.2022
 • MAKÜ’ye Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü | 10.10.2022
 • MAKÜ Öğrenci Toplulukları Tanıtım Günleri Başladı | 10.10.2022
 • MAKÜ Spor 2 - Çatalhüyük Çumra Belediyespor 1 | 10.10.2022
 • MAKÜ, Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) Üyesi Oldu | 17.10.2022
 • MAKÜ Spor 2 – Yunus Emre Spor 0 | 17.10.2022
 • MAKÜ’de 21. Yüzyıl Becerileri Akademi ve Sektör Çalıştayı Gerçekleştirildi | 17.10.2022
 • 25. Finans Sempozyumu MAKÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleştiriliyor | 20.10.2022
 • Hayvan Refahı Projesi “Welfaruminant” 2. Ulus Ötesi Toplantısını Lizbon’da Gerçekleştirdi | 20.10.2022
 • 25. Finans Sempozyumu Sona Erdi | 26.10.2022
 • MAKÜ, 22. Ulusal Turizm Kongresine Ev Sahipliği Yaptı | 28.10.2022
 • MAKÜ’de Üretilen El Dikimi Toplar Ülke Sınırlarını Aştı | 31.10.2022
 • Rektör Korkmaz’dan Özbekistan’a Ziyaret | 31.10.2022
 • Burdur İl Spor Federasyon Temsilciliği Üyelerinden Rektör Korkmaz' a Ziyaret | 02.11.2022
 • MAKÜ Öğrencisi Aleyna Kaymaz Avrupa Şampiyonu Oldu | 02.11.2022
 • MAKÜ’de Kızılay Gençlik Gecesi Konseri Gerçekleştirildi | 02.11.2022
 • MAKÜ Hayvancılık Alanında Akredite Edilebilir Program Yetkisine Küçükbaş Sürü Programını da Ekledi | 03.08.2022