.

MAKÜ’de Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi

03.10.2022

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 2022-2023 Akademik Yıl Açılışı ve Açılış Resepsiyonu gerçekleştirildi.

Törene, Vali Ali Arslantaş, 58. Piyade Komando Eğitim Alay Komutanı P. Kıd. Albay Yavuz Çankaya, İl Jandarma Komutanı J. Albay Mustafa Güder, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Siyasi Parti ve STK Temsilcileri, MAKÜ yönetimi, akademik ve idari personel katıldı.

Tören, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden tören, MAKÜ öğrencisi İklim Elçisi Reyhan Uzun’un konuşması ile devam etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve her geçen gün olumsuz etkilerini daha da derinden hissettiğimiz iklim değişikliği ile mücadele ve uyum, ülkemizde ve dünyada insanlığın öncelikli gündemi haline gelen ve üniversitelerde farkındalığı artırmak amacıyla MAKÜ’de öğrenciler arasından iklim elçisi seçilen Reyhan Uzun da bir konuşma yaparak, “Bizler, bu toprakların kadim geleceğini, doğa ve insanın uyum içinde bir arada olduğu bu yaşam tarzını ilelebet sürdüreceğimize inanıyoruz. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak dünyamızın ülkemizin ve insanlığımızın geleceği adına iklim değişikliği ile mücadele için harekete geçmeye hazırız. Gelecek bizim geleceğimiz, hepimizin geleceği.” dedi.

Tören Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın açılış konuşması ile devam etti. Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, konuşmasında “2022-2023 akademik açılış törenimizde bir aradayız. Uzun bir ayrılıktan sonra tekrar bir arada olmanın sevinci, kıvancı ve mutluluğu içerisinde olduğumu ifade etmek istiyorum. Biz ilk göreve başladığımız 2015 yılı Mayıs ayından itibaren yaklaşık 7 yıldır yoğun bir çalışma içerisinde devam ediyoruz. Rektörlük seçimleri için ziyaretlerine çıktığımızda bazı sözler vermiştik. Bugün defterime baktığımda o gün için 97 başlıkta akademiye ve üniversiteye ve şehre yönelik taahhütlerimiz olmuş. Bunların önemli bir kısmını gerçekleştirdiğimizi açıklıkla söyleyebilirim. Akademinin gözlerinin içine bakarak üniversiteyi birlikte yöneteceğimizi, akademik kadro almanın üniversitede bir lütuf olmadığını, akademisyenin bir hakkı olduğunu, MAKÜ’de akademisyen olmanın bir ayrıcalık olduğunu, kadroların dar kadrocu bir zihniyet yaklaşımıyla değil ihtiyaca göre, liyakata göre kullanılacağının sözünü vermiş idik. Çok şükür ki bugün akademide idari birimlerimizde, fakültelerimizde, arkadaşlarımızla, dostlarımızla karşılaştığımızda bu anlamda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin akademik kadro yönetiminde liyakatı ve ihtiyacı merkeze koyduğunu açık yüreklilikle ifade edebilirim.

Yola çıktığımızda üniversiteye, üniversite yönetimine ilişkin hayallerimizi Burdur'a ilişkin düşündüklerimizi de 2 ifadede 4 kelimeden oluşan 1 mottoyla ifade etmiştik. Kendini yöneten kentine yönelen üniversite diye. İşte bu 2 hedefi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışarak, üniversitemizin bugünlere gelmesinde elimizden geleni yapmaya çalıştık. Şöyle ifade edeyim, bu 7 yıllık bütçe dönemi içerisinde gerek yatırım bütçelerinin içerisinde gerekse değişik kurum ve kuruluşlardan elde ettiğimiz proje bazlı bütçelerle yaklaşık 600 milyon liralık bir bütçeyi personel ve cari giderler dışında üniversitemizin gelişmesi ve kalkınması için harcadığımızı ifade edebilirim. Yine yaklaşık 568 bin kilometreyi sadece ben araçla yolculuk olarak yapmışım.  100 kilometrelik ortalama yasal hız sınırı ifade edildiğinde 5 bin 700 saat 24 saat esası üzerinden de 217 günün aralıksız aracın içerisinde geçtiğini, 8 saatlik mesai kavramı üzerinden düşünürsek de 711 günlük bir araç içi mesela mesaide bulunduğumuzu ifade etmek isterim.

Bu anlamda fiziki alt yapılarımızı büyük ölçüde tamamladık. 371 bin metrekare kapalı 1 milyon metrekareden fazla açık alanımız artık hizmet verir noktaya gelmiş çok net bir şekilde ifade edebilirim. Akademik alt yapılarımızı bu bağlamda çok güçlendirdik. Çünkü akademik alt yapınız olmadığı takdirde üniversite olarak hiçbir şey yapamazsınız. Akademik birim sayımız 24’yen 33’e yükseldi. Akademik personel sayımız 550’den 1100’e çıktı. Bin akademisyenin bir şehri değiştirebileceğini söylemiştik. Profesör sayımız 38’den 138’e çıktı. Öğrenci sayımız 20 binden 35 bin sayısına ulaştı, ilk defa 177  bölüm ya da program ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktorada öğrenci alabilir hale geldi. Bunun yanında bu yıl URAP’ta toplam 207 üniversite arasında 42 sıra birden yükselerek 92. sıraya yerleştik. Bu önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı yükselişimizin devam edeceği anlamına geliyor.

Ar-Ge ve teknik kapasite altyapılarında merkez laboratuvarımız güçlendirildi. Süt Teknolojileri Araştırma Merkezimize Kalkınma Ajansımızın proje desteği ile belli alanda ihtisaslaşmış bir Ar-Ge altyapısını da oluşturduk. Teknokentimiz yüzde 100 doluluğa ulaştı Teknoloji Transfer Ofisi ve TTO Anonim Şirketi hizmet vermeye başladı. Uygulama çiftliğimiz bünyesinde 7 ayrı işletme hem Ar-Ge hem uygulama anlamında hizmet veriyor. Ayrıca 30 araştırma merkezimiz de değişik akademik birimlerimiz tarafından çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Veteriner Fakültemiz ulusal akreditasyonunu tamamladı. Geçtiğimiz hafta uluslararası EAVE kriterlerini de tamamlayarak Türkiye'deki birkaç fakülteden birisi haline gelmek üzere.

Bunun dışında sosyal ve sportif alt yapılarımız da bölgenin en büyük kütüphanesi, bölgenin en güçlü spor alanları, bölgedeki en önemli sosyal donatı alanı, otelimiz, camimiz ve yakın zamanda inşallah faaliyete geçecek olan alışveriş merkezimizde MAKÜ kampüsü esasında yaşayan bir şehir haline de hızla gelmek üzere, kültürel alt yapılarda da çok sayıda kültürel faaliyetimizi sürdürüyoruz. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim Sanat Ödülleri ile de önümüzdeki yıllara güçlü bir şekilde ivme katacağız. 

İkinci mottomuz da kentine gelen yönelen üniversiteydi. Kentine yönelim bakımından da üniversite sadece eğitim öğretim faaliyetinde bulunan hocaların sadece laboratuvarlarda Ar-Ge çalışmaları yaptıkları bir üniversite olmaktan içinde yaşadığı bölgeyi toplumu bir bilim alanı, toplumun bütün bileşenleriyle bir arada çalışmalarını sürdürdüğü bir zemin anlayışı oluşturduk. Bu anlamda 7 yıl içerisinde yürüttüğümüz çok önemli projeler var. Bu projelerin bir kısmı da ulusal düzeyde de üniversitemizin ortaya koyduğu bir model olarak kendisini gösteriyor. Bölgesel kalkınma odaklı hayvancılık projesinden bahsediyoruz. 60 milyonluk Strateji Başkanlığı Cumhurbaşkanımız tarafından desteklenen özel bir proje. 150 akademisyen çalışıyor gece gündüz bu projelerde. Onlarca proje yürütülüyor. 5 Araştırma Merkezi kuruldu sadece bu proje için. Bir uygulama çiftliği bu proje noktasında kuruldu. MAKÜ Çiftçi Okulu dediğimiz Burdur Gelişim Merkezi bünyesinde kurduğumuz okulumuz Burdur’un bütün köylerinde hayvancılık eğitimlerini sürdürüyorlar. 120 köyü geçtik, 5 binden fazla sertifikayı da vatandaşımızla yetiştiricilerimize, çoğu kadın üreticilerimizle buluşturduk. Tarım, hayvancılıkta Türkiye’de örneği olmayan çiftlik belgelendirme sistemini geliştirdik ve bize özgü bir model olarak Türk Akreditasyon Kurumu tarafından da üniversitemiz program sahibi olarak akredite edildi. 

Bunun dışında MAKÜ spor ve turizm projemizi hepimiz yakından biliyoruz. Sporcu eğitimi ve kamp merkezi, 2016 yılında sayın Cumhurbaşkanımız hem Mehmet Akif ödüllerini takdim etmek hemde üniversitemiz senatosunca kendisine tevdi edilen fahri doktora töreni için Burdur’a geldiğinde bizim kendisine sunmuş olduğumuz bir projeydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın spora ve gençlere vermiş olduğu desteğin bir göstergesi olarak da bu proje desteklendi. 3 yılda tesislerimizde 75 bin misafir konakladı. 78 takım 3 bin sporcu bu üniversite tesislerinde kamp yaptı. Şu anda Spor Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi akademisyenlerinin hazırladığı bir projeyle de yakın gelecekte Türk sporuna çok daha ciddi destek verecek bir zemine oturttuk. Yeşilova'da turizm temalı uygulama otelimiz Allah'ın izniyle önümüzdeki ay hizmete giriyor. Bu çalışmalarımızda tabii şehrimize indirdiğimiz MAKÜ Sporumuz da hem üniversitemizin hem şehrimizin güçlü bir takımı olmak üzere BAL liginde çalışmalarını sürdürüyor. 

Bunun dışında şehre yönelen, kente yönelen sosyal projelerimizden biri olan ve yaklaşık 300 Burdurlu kadının şu anda evlerde atölyelerde futbol topu üretimi konusundaki projemizde meyvelerini verdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir ihalesinde 100 bin top üretmek üzere bir ihale kazanıldı ve harıl harıl futbol topu üretiyorlar. 10 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilecek akademik açılış töreninde Burdurlu kadınlarımızın el dikimi futbol topu üretimi projesi ile Yükseköğretim Kurulu’nun üstün başarı ödüllerinden biri olan Türkiye'deki üniversitelerin yerel kalkınma ödülüne üniversitemiz layık görüldü. Bugün bu bilgiyi aldık. Sizinle de bunu paylaşmak istiyorum inşallah önümüzdeki hafta pazartesi günü de sayın Cumhurbaşkanımızın elinden bu ödülü de almış olacağız.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından desteklenen dezavantajlı gruplar için yürüttüğümüz bir SOGEP projemiz ile  Burdurlu yaklaşık 750 kadınımızın sosyal gelişmişlik, ekonomik durumlarına ve engelli ve dezavantajlı durumlarına göre yaptığımız analizlerde 10 farklı atölyede meslek sahibi olmaları için önümüzdeki ay çalışmalara başlayacağız. Bu kadınlarımızın Allah'ın izniyle hem meslek sahibi olması hem de kendi işlerini kurmaları için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Aralık ayında da bir aksilik olmazsa Burdur Diş Hekimliği Fakültemiz Burdurlu hemşehrilerimizin ve üniversite mensuplarımızın tedavilerini yapmaya başlayacak. Şu anda hazırlıkları tamamlandı önümüzdeki senatoda MAKÜ Tıp Fakültesi kuruluşunun senato kararını da Yükseköğretim Kuruluna ve Sayın Cumhurbaşkanımıza gönderme noktasına geleceğiz” ifadelerini kullanarak yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Akademik Yıl Açılış Töreni, Akademik Yıl Açılış Resepsiyonu ile devam etti.


HABERLER

 • MAKÜ’de Embriyo Üretimi ve Transfer Kursu Düzenlendi | 03.12.2022
 • MAKÜ URAP Dünya Sıralamasında 373 Basamak Yükseldi | 30.11.2022
 • MAKÜ HAYTEKFEST’e Hazırlanıyor | 28.11.2022
 • MAKÜ Spor 0 - Anadolu Üniversitesi 1 | 28.11.2022
 • MAKÜ Çiftçi Eğitimlerine Tüm Hızıyla Devam Ediyor | 27.11.2022
 • Rektör Korkmaz’dan Sırbistan’a Ziyaret | 22.11.2022
 • İşimdeyim Güvendeyim Projesinin Maden Sektörü Eğitimleri Başladı | 11.11.2022
 • "Milli Ağaçlandırma Günü"nde MAKÜ’de Fidanlar Toprakla Buluşturuldu | 11.11.2022
 • Burdur’lu Gençler, “Doğru Seçimler Mutlu Yarınlar Projesi” Kapsamında Kariyer Seçimi Konusunda Bilgilendirildi | 11.11.2022
 • MAKÜ’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma Konseri Düzenlendi | 11.11.2022
 • Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk MAKÜ’de Anıldı | 10.11.2022
 • MAKÜ Burdur’un Sağlıkla İlgili Hayallerine Yeni Bir Kapı Aralıyor | 18.10.2022
 • TEKNOFEST Birincisi Ekip, Ödülünü Rektör Korkmaz’a Takdim Etti | 19.09.2022
 • MAKÜ Öğrencilerinden Yeni Bir Gurur Tablosu Daha | 29.09.2022
 • MAKÜ Çiftçi Okulu Tarafından Kuşbaba Köylülerine Eğitim Verildi | 29.09.2022
 • MAKÜ Hayvancılık Teknolojileri Festivaline Hazırlanıyor | 29.09.2022
 • MAKÜ’de Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi | 03.10.2022
 • DEİK Başkanı Olpak’tan Rektör Korkmaz’a Ziyaret | 04.10.2022
 • Salda Geri Dönüşüm Çevre ve Sanat Çalıştayı Başladı | 06.10.2022
 • MAKÜ’de Kurulacak Kuluçka Merkezi ile Hayvancılık Alanındaki Çalışmalar Ticari Hayata Kazandırılacak | 06.10.2022
 • MAKÜ’de 21. Yüzyıl Becerileri Öğrenci Çalıştayı Gerçekleştirildi | 10.10.2022
 • MAKÜ’lü Bilim İnsanları Avrupa Kütleçekim Gözlemevinde İncelemelerde Bulundu | 10.10.2022
 • MAKÜ’ye Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü | 10.10.2022
 • MAKÜ Öğrenci Toplulukları Tanıtım Günleri Başladı | 10.10.2022
 • MAKÜ Spor 2 - Çatalhüyük Çumra Belediyespor 1 | 10.10.2022
 • MAKÜ, Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) Üyesi Oldu | 17.10.2022
 • MAKÜ Spor 2 – Yunus Emre Spor 0 | 17.10.2022
 • MAKÜ’de 21. Yüzyıl Becerileri Akademi ve Sektör Çalıştayı Gerçekleştirildi | 17.10.2022
 • 25. Finans Sempozyumu MAKÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleştiriliyor | 20.10.2022
 • Hayvan Refahı Projesi “Welfaruminant” 2. Ulus Ötesi Toplantısını Lizbon’da Gerçekleştirdi | 20.10.2022
 • 25. Finans Sempozyumu Sona Erdi | 26.10.2022
 • MAKÜ, 22. Ulusal Turizm Kongresine Ev Sahipliği Yaptı | 28.10.2022
 • MAKÜ’de Üretilen El Dikimi Toplar Ülke Sınırlarını Aştı | 31.10.2022
 • Rektör Korkmaz’dan Özbekistan’a Ziyaret | 31.10.2022
 • Burdur İl Spor Federasyon Temsilciliği Üyelerinden Rektör Korkmaz' a Ziyaret | 02.11.2022
 • MAKÜ Öğrencisi Aleyna Kaymaz Avrupa Şampiyonu Oldu | 02.11.2022
 • MAKÜ’de Kızılay Gençlik Gecesi Konseri Gerçekleştirildi | 02.11.2022
 • MAKÜ Hayvancılık Alanında Akredite Edilebilir Program Yetkisine Küçükbaş Sürü Programını da Ekledi | 03.08.2022